MOC SPORTS AWARDS 2016

  2016-sports-awards-platinum-2   
                                                       
ATHLETE /TEAM SPORT AWARDS
Steve Camilleri Water Polo Platinum
 William Chetcuti Shooting Platinum
 2016-sports-awards-gold-2
 Women’s National Team  Basketball  Gold
 Angela Adamoli (Coach)  Gold
 Josephine Grima (Captain)  Gold
 Sarah Pace  Gold
Elena Cassar  Gold
Ashleigh Vella  Gold
Samantha Brincat  Gold
Maria Bonett  Gold
Stephanie DeMartino  Gold
Christina Grima  Gold
Beverlee Zammit  Gold
Gabriella Mifsud  Gold
Hannah Al Tumi  Gold
Christina Curmi  Gold
Malta Racing Club Racing Gold
Anthony Demanuele  Gold
Julian Farrugia  Gold
Rodney Gatt  Gold
Charles Camilleri  Gold
Malta Snooker Team Snooker Gold
Brian Cini  Gold
Alex Borg  Gold
Sue Abela  Tenpin Bowling  Gold
 Norbert Attard  Darts  Gold
Luke Debono  Bodybuilding  Gold
 2016-sports-awards-silver-2
 John Vereist Micallef  Golf  Silver
 Tiziana Carannate  Tenpin Bowling Female Doubles  Silver
Sue Abela Tenpin Bowling Female Doubles Silver
Neil Sullivan Tenpin Bowling Female Doubles Silver
Stefan Farrugia Raffa Silver
Table Football – Valletta Team Table football
Derek Conti Silver
Jason Pisani Silver
Nazzareno Attard Shooting Silver
Men’s National 7s Rugby Team Rugby
Damian Neill (Coach) Silver
Vincent Stivala (Captain) Silver
Mark Davey Silver
Andrew Vella Silver
Luke Watts Silver
Roderick Borg Silver
Ryan Borg Silver
James Kirk Silver
Thomas Holloway Silver
Julian Galea Silver
Bjorn micallef Silver
James Morris Silver
Brendan Dalton Silver
   2016-sports-awards-bronze-2
Golf Team Golf
Andrew Borg Bronze
Ruud Critien Bronze
Luc Schembri Bronze
John Verleist Micallef Bronze
 Bocce Raffa Team  Raffa
 David Farrugia  Bronze
 Stefan Farrugia  Bronze
 Reno Farrugia  Bronze
Water Polo Team (Senior) Water Polo
Karl Izzo (Coach) Bronze
Niki Lanzon (Captain) Bronze
Alan Borg Cole Bronze
Jerome Gabaretta Bronze
Nicholas Bugelli Bronze
Mark Meli Bronze
Matthew Zammit Bronze
Stevie Camilleri Bronze
Jordan Camilleri Bronze
John James Brownrigg Bronze
Aurelien Cousin Bronze
Ben Plumpton Bronze
Dino Zammit Bronze
Nicholas Grisxti Bronze
Gianluca Chetcuti Shooting Bronze
Marie Clare Aquilina Cycling Bronze
Cycling National Team (Female) Cycling
Stephanie Alden Bronze
Marie Claire Aquilina Bronze
Danica Bonello Spiteri Bronze
Hannah Pace Bronze
Marion Pullicino Bronze
Michelle Vella Wood Bronze
Haithem Laamouz Boxing Bronze
Charlotte Wingfield Athletics Bronze
Lisa Marie Bezzina Athletics Bronze
Women’s National 7s Rugby Team Rugby
Carmelo Longo (Coach) Bronze
Beverie Sultana (Captain) Bronze
Marion Azzopardi Bronze
Myra Bonello Bronze
Amanda Cassar Bronze
Sairita cassar Bronze
Deborah Cutajar Bronze
Caroline Gafa Bronze
Wendy Pace Bronze
Kimberly Riolo Bronze
Donevellon Sladden Bronze
Maria Spiteri Bronze
Tessabelle Sultana Bronze
Samuel Bartolo Table Football Bronze
Derek Conti Table Football Bronze
Danica Bonello Spiteri Triathlon Bronze
Keith Galea Triathlon Bronze
Hannah Pace Triathlon Bronze
Weightlifting Team Weightlifting
Yasmin Zammit Stevens Bronze
Pamela Psaila Bronze
Rodmar Pulis Bronze
Kyle Micallef Bronze
Ryan Agius Bronze
special-merit
Victoria Schultheis Sailing Special Merit
Nathan Lee Xuereb Shooting Special Merit
Helene Pellicano Tennis Special Merit
2016-sports-awards-special
Badminton Team Badminton
Mark Abela Special
Sam Cassar Special
Mark Spiteri Tenpin Bowling Special
Shaun Montanaro Tenpin Bowling Youths Special
Edward Xuereb Tenpin Bowling Youths Special
Sara Xuereb Tenpin Bowling Youths Special
Matthew Magro Tenpin Bowling Youths Special
Alessia Schembri Tenpin Bowling Youths Special
Jurgen Balzan Tenpin Bowling Youths Special
Under 23 National Team Pool
Dylan Cassar Special
Dejan Grech Special
Ryan Pisani Special
Lothar Mallia Special
Rachid Chouhal Athletics Special
Kijan Sultana Squash Special
Sana Grillo Gymnastics Special