The Maltese Olympic Committee hosted the sixteenth edition of the annual Sports Awards on Thursday 7th December at the Corinthia Palace Hotel, Attard.

Throughout the evening, sporting accomplishments in the international arena, achieved by over one hundred athletes, representing twenty two affiliated Federations were acknowledged.

Following a careful vetting process of their achievements athletes were presented with one of the five award categories given out on the evening – Special, Bronze, Silver, Gold and Platinum.

 “The Maltese Olympic Committee firmly believes in rewarding athletes who have made significant contributions in their field – not just by producing strong results on an international scene but also who through their behaviour inspire other athletes to work hard and achieve their goals” remarked Julian Pace Bonello, President of the Maltese Olympic Committee.

The evening also saw Antonio Briguglio and Ġuzi Grech being inducted into the Hall of Fame. Antonio Briguglio has for the past fifty years contributed to a number of sporting federations in various roles which included refereeing, administration and media relations. Former Billiards and Snooker world champion Ġuzi Grech, was one of the very few players who took part in both snooker and billiards competitions and achieving high levels results in the process.

A number of Local Councils were also recognised for their efforts in promoting sports within their respective localities.

The MOC Sports Awards this year also unveiled a new trophy. The trophy, designed and manufactured by Joe Galea of Heritage Homes combines Maltese materials and history. The shape evolves from the form of a neolithic fossil, whilst prominently displaying the Maltese cross, which is a significant part of the MOC logo.

“The Organising Committee has worked hard to ensure that our athletes get the recognition they deserve for their commitment to their chosen sport. We understand and appreciate the amount of sacrifice these athletes undergo to make Malta proud. This evening is all about that” William Beck, Chairperson, MOC Sports Awards Organising Committee.

Special Guest for the evening was Italian footballer Giuseppe Giannini.  Entertainment was provided by Kinetic Dance Studio and Brooke Borg whilst presenting duties were carried out by well known sports presenter Mario Bonnici.

The evening was addressed by the Hon. Dr. Clifton Grima, Parliamentary Secretary for Sport, Youth and Voluntary organisations and Mr. Julian Pace Bonello, President of the Maltese Olympic Committee.

Awards Presented

Special Award

Federation of Body Builders Antoine Zerafa
Malta Canoe Federation Aleksey Babadjanov
Malta Cycling Federation Michelle Vella Wood
Alexander Pettett
James Mifsud
Etienne Bonello
Malta Tenpin Bowling Association Kurt Attard
Ayrton Ciangura
Edward Xuereb
Matthew Magro
Juliana Bonanno
Shadon Psaila
Nicholas Muscat
Malta Triathlon Federation Graham Borg

 

Bronze Award

Aquatic Sports Association of Malta Matthew Zammit
Michael Stafrace
Matthew Galea
Michael Umnov
Andrew Chetcuti
Malta Amateur Athletics Association Ian Paul Grech
Rebecca Sare
Bocce Raffa David Farrugia
Federation of Body Builders Blanche Coppola
Ralph Decelis
Malta Canoe Federation Samuel Borg
Melanie Schembri Waite
Malta Cycling Federation Etienne Bonello
Maurice Formosa
James Mifsud
Alexander Pettett
Malta Golf Association Nicholas Beck
Andrew Borg
Ruud Critien
JJ Verelst Micallef
Malta Judo Federation Rodney Zammit
Malta Shooting Federation Bozidar Dimitrov
Malta Table Football Sports Association Massimo Cremona
Angelo Borg
Hansel Mallia
Samuel Bartolo
Malta Tenpin Bowling Association Justin Caruana
Mauro Anastasi
Malta Tennis Federation Francesca Curmi
Elaine Genovese
Matthew Asciak
Omar Sudzuka
Malta Triathlon Federation Hannah Pace

 

Silver Award

Aquatic Sports Association of Malta Michael Umnov
Andrew Chetcuti
Malta Amateur Athletics Association Charlotte Wingfield
Rachel Fitz
Sarah Busuttil
Annalise Vassallo
Bocce Raffa Stefan Farrugia
David Farrugia
Federation of Body Builders Ralph Decelis
Malta Cycling Federation Stephanie Alden
Marie Claire Aquilina
Michelle Vella Wood
Maurice Formosa
Malta Rugby Football Union Rhodrie Apsee; Daniel Holliday; Anthony Harvey; Darren Deguara; Clayton Cassar; Dan Apsee; Mark Davey; Luke Watts; Tom Holloway; Toby Quarandon; Chris Dudman; Dominic Busuttil; Robert Holloway; James Kirk; James Obrien; Mathew Spiteri; Dragan Cerketa; Harry Collins; Benji Borg; Andrew Vella; Julian Galea; Rory Obrien; George Hepburn
Malta Shooting Federation Frans Pace
Eleanor Bezzina
Malta Tenpin Bowling Association Mark Spiteri
Table Tennis Association Viktoria Lucenkova
Jessica Pace
Malta Tennis Federation Elaine Genovese
Francesca Curmi
Malta Weightlifting Association Matthew Camilleri
Keiran Mifsud
Kyle Micallef
Elisa Scicluna
Yasmin Zammit Stevens

Gold Award

Malta Basketball Association Josephine Grima (captain); Hannah Al-Tumi; Maria Bonett; Samantha Brincat; Elena Cassar; Christina Curmi; Stephanie De Martino; Christina Grima; Nicola Handreck; Gabriella Mifsud; Sarah Pace; Ashleigh Vella
Malta Cycling Federation Marie Claire Aquilina
Malta Golf Association John Junior Verelst Micallef
Malta Karate Federation Emma Grech
Lotta Maltija Gary Giordimaina
Malta Pool Association Carmel Cilia (Coach); Kevin Mercieca; Anton Cuschieri; Johan Attard; Christ Tabone; Antoine Aquilina; Philip Zammit
Malta Racing Club Noel Baldacchino
Malta Shooting Federation Gianluca Chetcuti
Nathan Lee Xuereb
Malta Squash Association Colette Sultana
Kimberley Galea
Johanna Rizzo
Malta Tenpin Bowling Association Sue Abela
Justin Caruana
Sara Xuereb
Malta Table Football Sports Association Massimo Cremona

 

Platinum Award

Malta Amateur Athletics Association Charlotte Wingfield
Malta Pool Association Anton Cuschieri
Malta Tenpin Bowling Association Sue Abela
Tiziana Carannante
Sue Abela
Sara Xuereb

 

Local Councils Award

1st Place – Mellieħa

2nd Place – Qormi

3rd Place – Dingli