MOC SPORTS AWARDS 2017

     
                                                       
ATHLETE /TEAM SPORT AWARDS
Charlotte Wingfield Athletics Platinum
 Anton Cuschieri Pool Platinum
 Sue Abela Ten Pin Bowling Platinum
 Tiziana Carranante Ten Pin Bowling Platinum
 Sara Xuereb Ten Pin Bowling Platinum
 Women’s National Team  Basketball  Gold
 Angela Adamoli (Coach)  Gold
 Josephine Grima (Captain)  Gold
Hannah Al-Tumi  Gold
Maria Bonett  Gold
Samantha Brincat  Gold
Elena Cassar  Gold
Christina Curmi  Gold
Stephanie DeMartino  Gold
Christina Grima  Gold
Nicola Handreck  Gold
Gabriella Mifsud  Gold
Sarah Pace  Gold
Ashleigh Vella  Gold
Malta Cycling Federation Cycling Gold
Marie Claire Aquilina
Malta Golf Association Golf Gold
John Junior Verelst Micallef  Gold
 Gold
Malta Karate Federation   Karate
Emma Grech  Gold
 Gold
Lotta Maltija   Gold
Gary Giordmaina Wrestling Gold
Malta Pool Association  Pool
Carmel Cilia (Coach)  Gold
Antoine Aquilina Gold
John Attard Gold
Anton Cuschieri Gold
Kevin Mercieca Gold
Christ Tabone Gold
Philip Zammit Gold
Malta Racing Club Horse Racing
Noel Baldacchino Gold
Malta Shooting Federation Shooting
Gianluca Chetcuti Gold
Nathan Lee Xuereb Gold
Malta Squash Association Squash
Kimberly Galea Gold
Johanna Rizzo Gold
Colette Sultana Gold
 2016-sports-awards-silver-2
 John Vereist Micallef  Golf  Silver
 Tiziana Carannate  Tenpin Bowling Female Doubles  Silver
Sue Abela Tenpin Bowling Female Doubles Silver
Neil Sullivan Tenpin Bowling Female Doubles Silver
Stefan Farrugia Raffa Silver
Table Football – Valletta Team Table football
Derek Conti Silver
Jason Pisani Silver
Nazzareno Attard Shooting Silver
Men’s National 7s Rugby Team Rugby
Damian Neill (Coach) Silver
Vincent Stivala (Captain) Silver
Mark Davey Silver
Andrew Vella Silver
Luke Watts Silver
Roderick Borg Silver
Ryan Borg Silver
James Kirk Silver
Thomas Holloway Silver
Julian Galea Silver
Bjorn micallef Silver
James Morris Silver
Brendan Dalton Silver
   2016-sports-awards-bronze-2
Golf Team Golf
Andrew Borg Bronze
Ruud Critien Bronze
Luc Schembri Bronze
John Verleist Micallef Bronze
 Bocce Raffa Team  Raffa
 David Farrugia  Bronze
 Stefan Farrugia  Bronze
 Reno Farrugia  Bronze
Water Polo Team (Senior) Water Polo
Karl Izzo (Coach) Bronze
Niki Lanzon (Captain) Bronze
Alan Borg Cole Bronze
Jerome Gabaretta Bronze
Nicholas Bugelli Bronze
Mark Meli Bronze
Matthew Zammit Bronze
Stevie Camilleri Bronze
Jordan Camilleri Bronze
John James Brownrigg Bronze
Aurelien Cousin Bronze
Ben Plumpton Bronze
Dino Zammit Bronze
Nicholas Grisxti Bronze
Gianluca Chetcuti Shooting Bronze
Marie Clare Aquilina Cycling Bronze
Cycling National Team (Female) Cycling
Stephanie Alden Bronze
Marie Claire Aquilina Bronze
Danica Bonello Spiteri Bronze
Hannah Pace Bronze
Marion Pullicino Bronze
Michelle Vella Wood Bronze
Haithem Laamouz Boxing Bronze
Charlotte Wingfield Athletics Bronze
Lisa Marie Bezzina Athletics Bronze
Women’s National 7s Rugby Team Rugby
Carmelo Longo (Coach) Bronze
Beverie Sultana (Captain) Bronze
Marion Azzopardi Bronze
Myra Bonello Bronze
Amanda Cassar Bronze
Sairita cassar Bronze
Deborah Cutajar Bronze
Caroline Gafa Bronze
Wendy Pace Bronze
Kimberly Riolo Bronze
Donevellon Sladden Bronze
Maria Spiteri Bronze
Tessabelle Sultana Bronze
Samuel Bartolo Table Football Bronze
Derek Conti Table Football Bronze
Danica Bonello Spiteri Triathlon Bronze
Keith Galea Triathlon Bronze
Hannah Pace Triathlon Bronze
Weightlifting Team Weightlifting
Yasmin Zammit Stevens Bronze
Pamela Psaila Bronze
Rodmar Pulis Bronze
Kyle Micallef Bronze
Ryan Agius Bronze
special-merit
Victoria Schultheis Sailing Special Merit
Nathan Lee Xuereb Shooting Special Merit
Helene Pellicano Tennis Special Merit
2016-sports-awards-special
Badminton Team Badminton
Mark Abela Special
Sam Cassar Special
Mark Spiteri Tenpin Bowling Special
Shaun Montanaro Tenpin Bowling Youths Special
Edward Xuereb Tenpin Bowling Youths Special
Sara Xuereb Tenpin Bowling Youths Special
Matthew Magro Tenpin Bowling Youths Special
Alessia Schembri Tenpin Bowling Youths Special
Jurgen Balzan Tenpin Bowling Youths Special
Under 23 National Team Pool
Dylan Cassar Special
Dejan Grech Special
Ryan Pisani Special
Lothar Mallia Special
Rachid Chouhal Athletics Special
Kijan Sultana Squash Special
Sana Grillo Gymnastics Special