SPECIAL AWARDS

The Special Awards Category recognises Gold medal in any TOP International Championships which were ‘restricted’ (e.g. by age)

Malt Amateur Athletic Association Rachela Pace
Aquatic Sports Association of Malta Andre Camilleri
Luke Ellul Sullivan
Emily Grech Carr
Haley Pawley Neame
Badminton Malta Matthew Abela
Malta Cycling Federation Etienne Bonello
Christian Formosa
Men’s National Team: Etienne Bonello, Clive Bugeja, Brandon Sultana, Jason Vella, Mariano Cassar, William Hili
Malta Gymnastics FederationTara Vella Clark
Malta Pool Association Scott Muscat
Malta Squash Association Kijan Sultana
Lijana Sultana
Malta Table Football Sports Association Jurgen Balzan
Malta Tennis Federation Helene Pellicano
Malta Tenpin Bowling Association Kayden Lagana
Dwayne Zahra
Malta Weightlifting Association Tenishia Thornton

Bronze Award

The Bronze Category rewards athletes who won a Bronze Award in the Games of the Small States of Europe, Mediterranean, European Games or international championships as well as a Top 10 placing in Commonwealth and/or Youth Olympic Games.

Malta Amateur Athletic Association Ian Paul Grech
Paula Grech
Damien Mizzi
Aquatic Sports Association of Malta Mya Azzopardi
Francesca Falzon Young
Sasha Gatt
Mikhail Umnov
Martina Valletta
Michee Van Rooyen
Malta Golf Association Nicholas Beck
Andrew Borg
Ruud Critien
JJ Micallef
Malta Weightlifting Association Vlad Baldacchino
Matthew Camilleri
Shaun Ciantar

Silver Award

The Silver Award is presented to those athletes winning a Silver Medal in the Games of the Small States of Europe, Mediterranean and European Games, Youth Olympics and international competitions as well as a Bronze medal in Commonwealth Games or a Top 20 place in the Olympic Games.

Malta Amateur Athletic Association Claire Rose Azzopardi
Aquatic Sports Association of
Malta
Dylan Cachia
Andrew Chetcuti
Matthew Galea
Alexandra McGonigle
Harry Stacey
Malta Cycling Federation Marie Claire Aquilina
Malta Federation of Body Building & Fitness Roderick Theuma
Malta Gymnastics Federation Ella Borg
Malta Judo Federation Isaac Bezzina
Katrina Esposito
Jeremy Saywell
Malta Taekwondo Federation Amani Faraoun
Malta Tennis Federation Francesca Curmi
Elaine Genovese
Malta Tenpin Bowling Association Mauro Anastasi
Mark Spiteri
Malta Weightlifting Association Roberta Tabone
Malta Pool Association             National Team Miguel Falzon, Mario Cutajar, Anton Cuschieri, Christ Tabone, Dylan Cassar, Kevin Mercieca    

Gold Award

Recipients of the Gold Award are those athletes who won a Gold Medal in the Games of the Small States of Europe, European & Mediterranean Games, international Championships as well as those athletes winning a Silver Medal in the Commonwealth Games or a Top 8 placing in the Olympic Games.

Winner of the 5000m and 10000m race in the 2019 Games of the Small States of Europe in Montenegro

Lisa Marie Bezzina
Malta Amateur Athletic Association

Second place in the 1,500m race, winner of the 5000m and 1000m race in the 2019 Games of the Small States of Europe in Montenegro

Jordan Daniel Gusman
Malta Amateur Athletic Association


Together they won the European Snooker Championships in Belgrade in June.

Duncan Bezzina | Tony Drago
Malta Billiards & Snooker Association


Winner of the 180 cm Category in the European Championships held in May in Santa Susanna, Spain

Bader Almiloudi
Malta Federation of Body Building & Fitness


Winner of a Bronze Medal in the Polish Open and a Gold Medal i the Championships held in Iceland

Kimberly Stanton
Malta Karate Federation


Winners of the 40th Edition of the Rolex Middle Sea Race

Elusive 2 Sailing Team
Malta Sailing Federation


Winner of a Gold Medal in Air Pistol shooting, during the 2019 Games of the Small States of Europe held in Montenegro

Eleanor Bezzina
Malta Shooting Sports Federation


Winner of a Gold Medal in Double Trap during the 2019 Games of the Small States of Europe held in Montenegro

Gianluca Chetcuti
Malta Shooting Sports Federation


Placed in the eleventh place of the World Championships and Silver Medal winner in Double trap during the Games of the Small States of Europe

William Chetcuti
Malta Shooting Sports Federation


Winner of the England Grand Prix

Derek Conti
Malta Table Football Sports Association


Winner of three Silver Medals in the Mediterranean Championships as well as a Doubles Gold Medal in the same Championships

Sue Abela
Malta Tenpin Bowling Association


Third placed in the Malta International Open; third place as part of a team of five in the Balkan Open, second place in Doubles in the Balkan Open and winner of the European Bowling Tour held in Greece in September

Cynthia Frendo Duca
Malta Tenpin Bowling Association


Silver medal winner in the European Youth Champions; Bronze medal in the Masters European Youth Championships three Bronze Medals in the Mediterranean Championships as well as a Gold Medal in doubles in the same championships

Sara Xuereb
Malta Tenpin Bowling Association


Gold Medal winner of the European Sprint Triathlon Age Group Championships held in Russia

Hannah Cutajar
Malta Triathlon Federation


Second and Third Placed as a team, winner of five individual Championships held in Switzerland, Slovenia, Malta, Ireland and Italy

Yasmin Zammit Stevens
Malta Weightlifting Association