GSSE 2013 in Luxembourg

Find Out More

2013 Games of Small States of Europe | Luxembourg

Athletics

Kevin Arthur Moore (Gold Medal – 400m, Bronze Medal – 4x400m)
Andy Grech (Bronze Medal – 4x100m, Bronze Medal – Triple Jump)
Rebecca Camilleri
Giselle Camilleri (Bronze Medal – 5000m, Bronze Medal – 10000m)
Francesca Borg (Bronze Medal – 4x400m)
Diane Borg
Rachid Chouhal (Bronze Medal – 4x100m)
Rebecca Sare (Silver Medal – Triple Jump)
Robyn Zammit
Luke Bezzina (Bronze Medal – 4x100m)
Neil Brimmer (Bronze Medal – 4x400m)
Steve Camilleri (Bronze Medal – 4x100m, Bronze Medal – 4x400m)
Matthew Croker (Bronze Medal – 4x400m)
Nicole Gatt (Bronze Medal – 4x400m)
Janet Richard (Bronze Medal – 4x400m)
Lara Scerri (Bronze Medal – 4x400m)

Basketball
Brietta Thomas
Antoinette Borg
Samantha Brincat
Rebecca Brincat Thoresen
Joselle Pia Cardona
Elena Cassar
Christina Grima
Josephine Grima
Chantelle Mifsud
Sarah Pace
Leanne Sciberras
Amanda Sciortino
Ashleigh Vella
Bever Lee Zammit
Greta Zarb
Stephie De Martino.

Beach Volleyball
Gertrude Zarb
Alison Borg.

Cycling
Etienne Bonello

Gymnastics
Suzanne Buttigieg (Silver Medal – Beam)
Kirsty Caruana
Peppijna Dalli
Adreana Zammit

Judo (Silver Medal – Team Men, Silver Medal – Team Women)

Isaac Bezzina (Bronze Medal -90kg)
Murman Korchilova (Bronze Medal -73kg)
Jeremy Saywell (Silver Medal -66kg)
Joanna Camilleri (Bronze Medal -57kg)
Marcon Bezzina (Bronze Medal -63kg)
Vanessa Frazier

Shooting

Brian Galea
Jeffrey Pisani
Eleanor Bezzina (Gold Medal – Air Pistol)
Alison Vella
Marianna Kisvardai

Swimming

Andrew Chetcuti (Silver Medal – 50m freestyle, Bronze Medal – 100m freestyle, Silver Medal – 100m butterfly)
Matthew Zammit

Table-Tennis

Simon Gerada (Bronze Medal – Team Men)
Daniel Bajada (Bronze Medal – Team Men)
Peng Fei Lu (Silver Medal – Team Women, Silver Medal – Doubles Women)
Lucenkova Viktoria (Silver Medal – Team Women, Silver Medal – Doubles Women)
Jessica Pace (Silver Medal – Team Women)

Tennis

Matthew Asciak (Silver Medal – Mixed Doubles)
Matija Pecotic
Rosanne Dimech (Silver Medal – Women Doubles)
Elaine Genovese (Silver Medal – Mixed Doubles, Silver Medal – Women Doubles)

Results – G (2) | S (11) | B (13)

 

Chef de Mission – Vince Scicluna

Flag Bearer –  Josephine Grima (Basketball)