The following is the full list of athletes making up the Maltese contingent.

Athletics

Claire Azzopardi Long Jump, Triple Jump, 4 x 100m relay
Lisa Marie Bezzina 5000m, 10000m
Sarah Busuttil   4 x 100m relay  
Mona Lisa Camilleri 1500m, 5000m
Paula Grech 800m, 1500m
Rebecca Sare Long Jump, Triple Jump
Roberta Schembri 10000m
Annalise Vassallo 4x100m relay
Charlotte Wingfield 100m, 200m, 4 x100m relay

 

Jacob El Aida Chaffey 100m, 200m
Omar El Aida Chaffey 100m, 200m
Ian Paul Grech Long Jump, Triple Jump
Jordan Gusman 1500m, 5000m, 10000m
Luke Micallef 3000m steeplechase, 10000m
Damien Mizzi 400m

Coaches

Mark Farrugia, Jivko Jetchev, Ralph Mouchbahani, Ivan Rozhnov

Basketball

Women  Men
Sophie Abela David Bugeja
Patricia Arguello Cuenca Kurt Cassar
Maria Bonnett Chad Cuschieri Patus
Maddison Borg Samuel Deguara
Samantha Brincat Aaron Falzon
Christina Curmi Tevin Falzon
Steffi de Martino Alec Felice Pace
Kristy Galea Matthew Gouder
Gabriella Mifsud Nelson Kahler
Sarah Pace Peter Shoults
Amelia Simmons Roderick Vella
Ashleigh Van Vleight Jr Kurt Xuereb
  Nathan Xuereb

Coaches

Angela Adamoli, Peter Paul Farrugia, Joseph Muscat, Roberto Ricchini

 

Beach Volley

Women Men
Dominika Dworniczak Roberto Balzan
Melissa Sue Cheviron Manuel Raffa

 

Coach

Oskar Bjorlin

 

Judo

Lara Castillo Individual -52kg, Team – 52kg
Katryna Esposito Individual -52kg, Team – 63kg
Francesco Aufieri Individual -90kg, Team – 90kg
Isaac Bezzina Individual -100kg, Team -100kg
Clive Camilleri Individual -81kg, Team – 81kg
Luca Montebello Individual -100kg, Team -100kg
Jeremy Saywell Individual -66kg – Team -66kg

Coaches

Alexander Bezzina, Denis Braidotti

 

Shooting

Eleanor Bezzina    Air Pistol  
William Vella Air Rifle
Gianluca Chetcuti Double Trap
William Chetcuti Double Trap, Trap
Brian Galea Trap

Coaches

Francis Bugeja, John Mary Bugeja, Angelo Galea

Swimming

Women Men
Mya Azzopardi Dylan Cachia
Francesca Falzon Young Andrew Chetcuti
Alexandra Mcgonigle Matthew Galea
Sasha Gatt Harry Stacey
Amy Micallef Michael Stafrace
Martina Valletta Mikhail Umnov
Michee Van Rooyen Thomas Wareing

Coaches

David Bonello, Artem Goncharenko, Grant Kriztinger, Ioan Catalin Stan

 

Table Tennis

Women Men  
Sascha Genovese Daniel Bajada
Viktoria Lucenkova Andrew Gambina
Anthea Cutajar Gabriel Grixti

Coaches

Mario Genovese, Johanna Grech

 

Tennis

Women Men
Francesca Curmi Matthew Asciak
Elaine Genovese Omar Sudzuka

Coach

Joseph Sciberras