GSSE 2015 in Iceland

Find Out More

2015 Games of Small States of Europe | Iceland

ATHLETICS

CHARLOTTE WINGFIELD (Gold Medal – 100m, Gold Medal – 200m W)

KEVIN MOORE (Gold Medal – 200m M, Gold Medal – 400m M)

REECE DIMECH

FRANCESCA BORG

MATTHEW CROCKER

GISELLE CAMILLERI (Silver Medal – 10000m)

REBECCA CAMILLERI (Silver Medal – Long Jump)

DORIANNE MICALLEF

REBECCA SARE (Bronze Medal – Triple Jump)

NEIL BRIMMER

YLENIA PACE

JANET RICHARD (Silver Medal – 400m W)

CHARLENE ATTARD

 

BASKETBALL – (Bronze Medal, Team)

REBECCA THORESEN BRINCAT

SAMANTHA MAREE BRINCAT

ELENA CASSAR

STEPHANIE DE MARTINO

MARTINA DE MARTINO

CHRISTINA GRIMA

JOSEPHINE GRIMA

NICOLE HANDRECK

GABRIELLA MIFSUD

LEANNE SCIBERRAS

ASHLEY VELLA

BEVER LEE ZAMMIT

 

BEACH VOLLEY

ALISON BORG

GERTRUDE ZARB

 

GOLF (Silver Medal – Team)

ANDREW BORG

DANIEL HOLLAND

JOHN JUNIOR VER ELST MICALLEF

 

GYMNASTICS

CLAIRE AZZOPARDI (Bronze Medal – Floor, Silver Medal – Team)

SUZANNE BUTTIGIEG (Bronze Medal – Beam, Silver Medal – Team)

KIRSTY CARUANA (Silver Medal – Team)

PEPPIJNA DALLI (Silver Medal – Uneven Bars, Silver Medal – Team)

SANA GRILLO (Silver Medal – Team)

 

JUDO

GEORGI ATANASOV (Bronze Medal -73kg)

ISAAC BEZZINA

JEREMY SAYWELL (Bronze Medal -66kg)

MURMAN KORCHILAVA (Bronze Medal -90kg)

JOANNA CAMILLERI (Bronze Medal -57kg)

MARCON BEZZINA (Bronze Medal -63kg)

VANESSA FRAZER

 

 

SHOOTING

GIANLUCA AZZOPARDI SPITERI

WILLIAM VELLA (Bronze Medal – Air Rifle)

CLIVE FARRUGIA

DARREN VELLA

ELEANOR BEZZINA

ALISON FORMOSA

 

SWIMMING

MATTHEW GALEA (Bronze Medal – 4x100m freestyle)

ANDREW CHETCUTI (Bronze Medal – 4x100m freestyle, Silver Medal – 50m freestyle, Silver Medal, 100m freestyle, Bronze Medal – 100m butterfly)

JULIAN HARDING (Bronze Medal – 4x100m freestyle)

MICHAEL UMNOV (Bronze Medal – 4x100m freestyle, Bronze Medal – 200m butterfly)

 

TABLE TENNIS

JESSICA PACE (Bronze Medal – Doubles)

VICTORIA LUCENKOVA (Bronze Medal – Singles, Bronze Medal – Doubles)

 

TENNIS

BRADLEY CALLUS

ELAINE GENOVESE (Silver Medal – Doubles, Bronze Medal – Singles)

KATRINA SAMMUT (Silver Medal – Doubles)

MATTHEW ASCIAK (Bronze Medal – Singles)

Results – G (4) | S (9) | B (18)

 

Chef de Mission – William Beck

Flag Bearer –  Eleonor Bezzina (Shooting)